Arvutigraafika: netbase.com
Arenevad tehnoloogiad logistika ja transpordi teenistuses
Paljude organisatsioonide tulevikulootused on seotud uute ja arenevate tehnoloogiatega, nagu tehisintellekt (AI), autonoomsed mobiilsed robotid (AMR), plokiahel ja asjade internet (IoT). Küsimus on selles, kas need uued tehnoloogiad on sobivad logistikas kasutamiseks ning arendamaks logistikatoiminguid ja –protsesse?
Tehisintellekt
Tehisintellekt koos masinõppega on rakendatavad paljudes eri valdkondades. On teada, et tehisintellekti kasutatakse juba praegu veomarsruutide valiku otsuste tegemisel, veolepingute sõlmimisel ja saadetise eeldatava saabumisaja prognoosimisel. Tehisintellekti nähakse kui järgmise põlvkonna analüüsikeskkonda, mis suudab töödelda efektiivselt suurandmeid, jõudmaks optimaalsete otsuste ja lahendusteni. Masinõppe, kui tehisintellekti osa abil, suudetakse tuvastada andmemustreid, nendest õppida ja pakkuda logistikas välja soovitusi kulude vähendamiseks ning teenindustaseme tõstmiseks.
Tehisintellekti väljund võib olla automaatselt toimiv päästik transpordilahenduse rakendamiseks transpordihalduse (TMS) süsteemides. Transpordihalduse süsteemis suudab tehisintellekt töötada läbi veotehingute ajaloo, vedajate kehtivad veotariifid ja sõiduplaanid ning -graafikud pakkumaks senisest paremaid veotingimusi ja -marsruute.
Järjest enam soovitakse kasutada tehisintellekti võimekust tarneahela juhtimiskeskustes ehk süsteemides, kuhu koondatakse tarneahelate haldamiseks vajalikud andmed. Juhtimiskeskuse üks funktsioonidest on muuta saadetiste liikumine tarneahelas jälgitavaks ja nendega seotud informatsioon asjasse puutuvatele osapooltele läbipaistvaks.
Tehisintellekti väljundi kasutamine võimaldab teha veokorraldajatel senisest paremaid transpordiliigi ja vedaja valiku ning koorma planeerimise otsuseid. Delegeerides need otsused tehisintellektile, saavad logistika- ja tarneahela juhid võimaluse fookustada tähelepanu tarneahelate haldamise strateegilistele küsimustele.
Osa valdkonna eksperte näeb logistika arengut läbi kolme samba – ühendatud kogukonnad, holistiline otsuste langetamine ja intelligentne automaatika. Holistiline lähenemine on kontseptsioon, mis käsitleb süsteemi kui tervikut, mistõttu ei saa selle omadusi määratleda või selgitada ainuüksi selle osade omaduste summana. Lisaks süsteemi osade omadustele tähtsustatakse ka nende omavahelisi seoseid ja suhteid. Tehisintellekti rolli nähakse siinjuures analüüsi teostaja holistiliste otsuste langetajana.
Suurtes ettevõtetes töötavad analüütikute töögrupid tehisintellekti projektide ja muude teemadega, mis on seotud uute, peatselt kasutuselevõetavate tehnoloogiatega. Sama võib öelda mitmete keskmise suurususega ettevõtete kohta, kes on hakanud kasutama konsultantide abi rakendamaks tehisintellekti väärtusloomega seotud projektides.
Tehisintellekti nähakse tulevikus 3PL ettevõtete olulise analüütilise instrumendi ja andmeteaduse ülevalhoidjana, mille ülesanneteks on hinnastamine, pakkumuste võrdlemine, parima pakkumuse valik, logistikateenuste osutamise lepingute sõlmimine ja logistikatoimingute ning saadetiste liikumise läbipaistvuse tagamine.
Kuna tehisintellekt omab võimekust õppida andmetest ja protsessidest neid analüüsides, on seda hea kasutada logistika juhtimiskeskustes (control tower). Tehisintellekt suudab analüüsida ja võrrelda miljoneid otsuseid ja nende tulemusi ehk väljundeid, arendamaks tulevikus toimuvate operatsioonide tarvis efektiivsemaid, läbipaistvamaid, usaldusväärsemaid ja väiksema riskitasemega veo- ning muid logistikalahendusi.
Asjade internet ja analüütika
Asjade internet kombineeritult analüütikaga on organisatsioonidele abiks, pakkudes reaalajas informatsiooni saadetiste asukoha ja seisukorra kohta. Käesoleval ajal on end õigustanud 5G võrgus töötavad sensorid ja transponderid, mis jälgivad külm- ja külmutusvedudel veoühiku jahutus- ja külmutusseadmete või külmatundlike vedude korral selle kütteseadme tööd ja teavitavad veokorraldajaid häiretest seadmete töös. Peagi on IoT vastav rakendus suuteline prognoosima, millal ja kus võivad taolised häired toimuda ja/või termoagregaatide töö koguni seiskuda. See annab veokorraldajaile võimaluse muuta vajadusel veoprotseduure ja rakendada termotundliku kaubaga veoühikutele veoahela teatud sõlmedes täiendavat jälgimist ja seadmete töö kontrollimist.
Plokiahel
Plokiahel (block chain) on tõestanud end praktiliselt ideaalse tehnoloogilise lahendusena juhul, kui kaupu veetakse üle riigipiiride ja soovitakse salvestada, kelle valduses saadetis on veoprotsessis olnud. Pilvetehnoloogiat kasutades pääsevad asjasse puutuvad osapooled hõlpsasti ligi “pearaamatus” olevatele andmetele võimaluseta neid andmeid mingil moel muuta või rikkuda. Plokiahel on asendamatu saadetise liikumise jälgimiseks, termotundlike saadetiste andmete salvestamiseks ja tarnekinnituse nägemiseks.
Plokiahela rakenduse kasutamine hõlbustab tolliprotseduuride läbiviimist, kuna pilves hoitakse hõlpsasti verifitseeritavaid detailseid andmeid kaubasaadetiste kohta. Nii on võimalik plokiahela osapooltel pääseda ligi elektroonsetele veo- ja kaubadokumentidele nagu konossement, mereveokiri, päritolusertifikaat, kindlustuspoliis, pro-forma arve ja faktuurarve.
Plokiahela omab tugevat potentsiaali saadetiste jälgimiseks, saadetisekohase info ning lepingute haldamiseks, kuid see tehnoloogia pole sedavõrd laiaulatuslikult rakendatav nagu tehisintellekt.
Asjade internet ja tehisintellekt
Ollakse jõutud punkti, kus tehisintellekt (AI) ja asjade internet (IoT) on saanud laonduses ja jaotuses reaalsuseks. Mõlemad on võimsad instrumendid, mis aitavad hoida laonduse ja jaotuskeskuse tegevusi kiiresti muutuva jaotusahela dünaamikaga samas tempos. Mõlemad on rakendatud lahendama samu probleeme, mis on eksisteerinud pikka aega ja pea kõikjal. Vahe on selles, et asjade interneti ja tehisintellekti abil lahendatakse need kiiremini ja paremini. IoT pakub meile andmeid, mis polnud varasemalt sama toimingu alustamisel saadaval. Tehisintellekt aga analüüsib mikrotasandil tehtud otsuseid ja kasutab saadud andmeid rakendamiseks kõrgematel tasanditel.
Ilma tehisintellektita poleks asjade internetil laonduses tähendust. Mõlemad tehnoloogiad on vajalikud kohandamaks prognoosidel põhinevat jaotust nõudlusel põhinevaks jaotusahela haldamiseks.
Lühendatult Modern Material Handling (mmh.com) materjalide põhjal
seilecs prof.meedia