Foto: mmh.com
Mobiilne ja ergonoomiline pakendamise töökoht
Pakendamise töökohad on ladudes ühed enim koormatud alad ja nende toimimine on enamasti kriitiline kogu lao või jaotuskeskuse koormatuse ja klienditeeninduse seisukohalt. Pakendajad on pideva ja pingelise töökoormuse all, vastutades suurel määral selle eest, et saadetised oleksid õigeaegselt pakendatud ja valmis väljastamiseks.
Selgitades välja luu- ja lihaskonna haiguste põhjuseid on jõutud järeldusele, et 70% nendest on seotud tööga. Nendest omakorda suur osa on põhjustatud pakendamistööst ladudes ja jaotuskeskustes. Eriti teravaks on muutunud probleem võrgukaubanduse saadetiste pakendamisel. Mida enam e-kaubandus areneb ja saadetiste arvud kasvavad, seda teravamalt kerkivad esile pakendamistöö poolt põhjustatud töötajate terviseprobleemid.
Võrgukaubanduses edu saavutamise üheks võtmeks on tellimuse täitmise tsükliaeg, mis tähendab ka lühikest täitmisaega laos. Kui komplekteerijaid on piisavalt ja pakendamine on kitsaskohaks, hakkavad saadetised pakendamistöökohtade juurde kuhjuma. Lisaks võimalikele ebamugavatele tööasenditele hakkavad kasvama pakendajate füüsiline ja vaimne pinge ning tekkima saadetistega seotud vead.
Kui uuriti ja analüüsiti konkreetseid põhjuseid, miks pakendamise töö põhjustab töötajate tervisehädasid, selgus, et peamisteks põhjusteks on pidevalt korduvad samad keha liigutused, kindlas asendis raskuste tõstmine, ebasobiv tööpinna kõrgus ja töövahendite haaramine ning kasutamine ebaõiges asendis või vale nurga all.
Firmad, kus pööratakse suurt tähelepanu pakendajate töö tootlikkuse ja efektiivsuse kasvule ning intensiivsele tööle, peaksid keskenduma kõige enam hästi disainitud ja töötajatele mugavate töökohtade loomisele. Ühe lahendusena nähti mobiilsete pakendamistöökohtade kasutuselevõtmist.
USA-s on töötatud ladudes pakendamistoimingu läbiviimiseks välja töökohad, millega õnnestus vähendada laotöötajate luu- ja lihaskonna haigestumisi 80% võrra. Kõige enam pöörati seejuures tähelepanu sagedasti liikuvate toodete käsitsemisele lao primaaralal. Keskmise sagedusega liikuvate tooteartiklite pakendamine nähti ette sekundaartsoonis ja harva liikuvate toodete pakendamistöö hoiustamisalal. Kasutusele võeti elektriliselt muudetava kõrgusega töölauad, mis võimaldasid igal pakendajal seada enda tarvis hõlpsasti kõige enam sobiv kõrgus ja tööasend.
Kõige paremaid tulemusi töökoha kavandamisel saavutatakse tavaliselt holistilise lähenemisega. Kavandamise algfaasis on vaja selgitada välja, millist funktsiooni see toiming laoprotsessis täidab ja millised on pakendamise töökoha funktsioonid. Enne töökoha ümberdisainimist on vaja selgitada välja kõik takistused ja kitsaskohad, mis põhjustavad madalat tootlikkust ja ebasobivaid tööasendeid.
Pakendamistöö efektiivse korraldamise üheks eelduseks on, et tooted peaks liikuma konveieril või toodama komplekteerijate poolt pakendaja töökohale. Oleks hea, kui see töölaud koos selle juurde kuuluvate riiulitega on akudega ja teisaldatav elektri jõul. Mobiilne pakendamise töökoht võimaldab paigutada seda operatiivselt ümber vastavalt muutustele tööalade koormatuses nii tööpäeva jooksul kui ka pikemal perioodil.
Töökoha planeerimisel tuleb arvestada, kas tegemist on rohkem ühe artiklireaga tellimuste pakendamisega või esineb tellimusel enamasti mitu artiklirida. Tsoonkomplekteerimisel peab arvestama, et pakendamise töökohale võivad saabuda ühe tellimuse kaubad osade kaupa, eri ajahetkedel.
Kuidas integreerida saadetiste pakendamist muude lao toimingutega? Töökoht ei tohi olla „üksikuks saareks“ lao tööalal, vaid peab paiknema laoruumi osas, millega saaks tagada toodete võimalikult sirgjoonelise ja takistusteta liikumise töökohale ning pakendatud saadetiste lühikese ja takistusteta teekonna väljastusalale.
Tuleb mõelda, kuidas kavandada töökohal pakkematerjalide tagavara paigutamine töövahendite sobivatele asukohtadele töökohal. Kuna erinevatel päevadel võidakse vajada rohkem ühtesid ja vähem teisi pakkematerjale, peab olema võimalik nende tagavara operatiivselt töökohal ümber paigutada. Pakkematerjalide suuremad varud tuleks hoiustada töökoha lähedal vältimaks ajakadu koguste täiendamiseks töökohal.
Kui järjestikustes töövahetustes kasutavad töökohta erineva kasvuga töötajad, peab töölaua kõrgus olema kiiresti ja hõlpsasti muudetav. Arvutiekraan peab paiknema sobival (silmade) kõrgusel, mistõttu võib olla vajalik ka monitori kõrguse muutmine töökohal sõltumata töölaua kõrgusest.
On saanud selgeks, et pakendamise tööd õigesti korraldades ja töökohti ergonoomiliselt disainides, on võimalik töötajate tervisevaevusi oluliselt vähendada. Esmalt tuleb ettevõtetes kavandada pakendamise töökohad vastamaks tõhusa töö ja ergonoomika nõuetele.
Lühendatult: “Modern Materials Handling”, september 2021
seilecs prof.meedia