Foto: logistiview.com
RFID- ja AR- teholoogiate rakendamine märgutule juhitud laotoimingutes
Märgutule juhitud komplekteerimise ja hoiukohtade täitmise süsteemid, mis kasutavad peenkaubariiulitele kinnitatud siine, juhtmeid ja mooduleid, on laialt levinud. Seadmete tootmist alustati juba 1980. aastate keskpaigas. Tehnoloogia on üldjuhul kasutatav ainult peenkaubaladudes, kus see on end õigustanud intensiivse töö korral. Selle kasutamine võimaldab komplekteerida operaatoril peenkaupa tootlikult ja suure täpsusega.
Märgutuled, valgustablood ja juhtnupud moodustavad ühtse juhtimismooduli. Üks nupp on noppe kinnitamiseks, ülejäänud kaks vajadusel tootekoguse muutmiseks. Laotöötaja leiab noppekoha riiulil hoiukoha ees tablool vilkuva märgutule abil. Komplekteerija saab teada toote koguse sama mooduli tabloolt ja lõpetab tooteartikli komplekteerimise nupule vajutades. Laojuht saab jälgida arvutiekraanilt, kuidas tellimuste komplekteerimine laos kulgeb.
Tehnoloogia oluliseks puuduseks on, et uue süsteemi installeerimine ja olemasoleva ümberseadistamine on aeganõudev ja kulukas. Osa seadmete tarnijaid, nende seas ka Panasonic Logiscend, on otsustanud muuta märgutule juhitud noppesüsteemi kasutamist ja ümberseadistamist oluliselt lihtsamaks. Riiulite siinidele kinnitatavate lambikeste, tabloo ja nuppudega moodulite asemel on hakatud kasutama aktiivraadiomärke (active tag; e-tag). Vilkuva lambikese, ekraani ja nuppudega raadiomärgid töötavad analoogiliselt juhtmete ja siinidega varustatud süsteemiga. RFID lugemisseade võimaldab võtta laohaldustarkvaralt vastu informatsiooni raadio teel. Lugeja edastab info arvutisüsteemi, kus seda vajadusel töödeldakse. Raadiomärgid on varustatud akudega, mis on suutelised tagama nende toite 5–6 aasta jooksul. Tänu juhtmevabale tehnoloogiale on raadiomärgid lihtsalt installeeritavad ja ümberpaigaldatavad.
Raadio teel juhitavad moodulid võib kinnitada noppekohal nii riiuliplaadi esiserva külge kui ka sellel oleva plastikust konteineri esiküljele. Need on kiiresti ülesseatavad ja ümber seadistatavad ning sobivad kasutada hästi juhul, kui tooteartikleid viiakse sagedasti ühest ABC tootekategooriast teise, millega koos muudetakse ka nende asukohta riiulitel.
Virtuaalset reaalsust (augmented reality; AR) kasutav komplekteerimistehnoloogia
Panasonic Logiscend on jõudnud arendustöödega raadiomärkide kasutamisest veelgi kaugemale. Tehnoloogia kasutab nutikaid virtuaalse reaalsuse prille (AR/smart glasses), mis justkui heidavad virtuaalse valgusvihu komplekteerimiskohale peenkaubariiulil. Virtuaalsel nägemisel põhinevale lahendusele anti tootja poolt nimeks LogistiVIEW.
Riiulitel paiknevad hoiukohad on varustatud vöötkoodidega aadressietikettidega. Kasutatakse Accelogix tarkvara ja Vuzix poolt toodetud AR nutiprille. Virtuaalse reaalsuse prillid võimaldavad täita kaht funktsiooni – nii tellimuste komplekteerimist kui ka hoiukohtade täitmist. Komplekteerijal on noppekohta lihtne tuvastada, kuna sellel olevat plastkonteinerit või pappkarpi on võimalik värvuse järgi tuvastada. Nimelt näidatakse talle noppekonteinerit läbi nutiprillide rohelises värvitoonis ja kõrval asuvaid konteinereid punastena. Prillid võimaldavad kuvada ka täiendavaid tellimuse ja tootega seotud juhiseid. Virtuaalsed prillid saab ühendada raadio teel kantava, skanneriga varustatud mobiilse arvutiga .
Uue riiuli kasutuselevõtmine on lihtne. Hoiukoha aadressid prinditakse välja ja lisatakse hoiukohtade ette riiuliplaadile. Pärast seda, kui laoaadressidega seotakse neil hoiustatavad tooteartiklid, saab alustada hoiukohtade täitmist kasutades nutiprille.
Tootja sõnul peaks uus tehnoloogia olema suure käibega peenkaubaladudes kiiresti rakendatav ja suuremahulise kasutuselevõtu korral soodsam traditsioonilisest märgutule juhitud noppetehnoloogiast.
Lühidalt: “Modern Materials Handling”, september 2021
seilecs prof.meedia