Suundumused lao- ja varude halduse tarkvarade arendamisel
Võrgukaubandusega alustamine, paljude eri turustuskanalite teenindamine, paljude artikliridadega väiksed tellimused ja pidevalt kokkutõmbuvad tarneaknad on tekitanud vajaduse ladude ja jaotuskeskuste nüüdisajastamiseks, ümberplaneerimiseks ja laiendamiseks.
USA-s 2018. aastal läbi viidud uuringu tulemusel kasutas USA-s laotoimingute ja varude haldamise tarkvara WMS (warehouse management system) 70% laopidajaist. Ülejäänud 30% ladu omavatest ettevõtetest kasutas kas ettevõtte majandustarkvara (enterprise resource planning system; ERP) laomoodulit või pidas laoarvestust manuaalselt, kasutades tabelarvutusprogrammi Excel.
Juhtivad logistika ja tarneahela tarkvara analüütikud väidavad, et 2019. aastal ilmnenud lao haldamise ja varude juhtimise trendid on otseselt üle kantavad ka käesolevasse, 2020. aastasse. Need suundumused on järgmised:
Iseõppivad ja –kohanevad tarkvarad
Vaatamata sellele, et WMS-i on kasutatud juba mitu aastakümmet, suudavad tarkvaraarendajad pakkuda lisaks olemasolevatele uusi funktsioone, mis aitavad hallata senisest paremini laotööd ja klienditellimuste täitmist. Laohaldustarkvaradesse lisatakse uusi algoritme suurendamaks tarkvara võimekust ja kasutamise ulatust. Iseõppiv süsteem võimaldab tarkvaral märgata muutusi laotöös ja kohandada töö juhtimine vastavalt sellele. Nii näiteks võib WMS viia vastavalt uuele tekkinud olukorrale osade tellimuste puhul komplekteerimistöö automaatselt üle ühe tellimuse kaupa komplekteerimiselt rühmkomplekteerimisele või mahtkomplekteerimisele. Niisamuti võib süsteem teostada väljastussageduse lõikes toodete laoliikumise ABC analüüsi, muutes tootekategooria tunnuseid laoartiklite kaupa ja tooteartikli eelistatud laoaadresse. Toode võib minna B-rühmast üle A-rühma ja selle ABC hoiukohad või aktiiv- ja reservkohad võivad muutuda nii, et laotöötajad kogevad vastavaid muutusi alles töö käigus.
Ehkki laohaldustarkvarad seda võimaldavad, ei kasuta USA-s 30% ladudest ühe tellimuse kaupa komplekteerimismeetodi kõrval muid, tootlikumaid komplekteerimise viise. Nii ei leia kasutamist lainekomplekteerimine, rühmkomplekteerimine ja mahtkomplekteerimine. Enamasti kasutatakse väiksemates ladudes veel seni laodokumente paberkandjal ja ad-hoc protsesse. Kõige enam on üle pea kasvava koormusega hädas eelkõige laod, kus teenindatakse kõikuvate mahtudega võrgukaubandust.
Ülevaatlikumad ja atraktiivsemad WMS kasutajaliidesed
Logistikajuhtidel napib aega sukelduda suurtesse andmehulkadesse otsimaks seda, mida parasjagu vajatakse. Niisamuti ei soovita kulutada aega otsustamaks, millised andmed on kasutatavad ja milliseid tuleks pigem ignoreerida. WMS tarnijad on hakanud pöörama üha enam tähelepanu sellise kasutajaliidese väljatöötamisele, mille puhul esitatakse kasutajale soovitud andmeid senisest loogilisemas ja ülevaatlikumas formaadis.
Osa tarkvaratarnijaid on suunanud arendusfookuse laotoimingute ja –protsesside kajastamisele kasutajaliideses, kus laooperatsioonide juhtidel oleks võimalik saada senisest parem ülevaade toimuvast ja nad saaksid teha oma tööd paremini. Süsteemid peavad olema tulevikus kasutajale ülevaatlikumad, atraktiivsemad ja ideaalis olema sedavõrd lihtsad kasutada, et eraldi väljaõpet nende kasutamiseks ei vajata.
Laohaldustarkvarade täiendused e-kaubanduse tootetagastuste käitlemiseks
Nüüdisegne tarbija ei tolereeri kauba puudumist, saadetise hilinemist ja muudel põhjustel vigaseid võrgukaubanduse tarneid. Kauba tagastamise või asendamise otsus tehakse kiiresti isegi juhul, kui ostuga tundub olevat kõik korras. Uus reaalsus on hakanud avaldama e-kaubanduse jaotussüsteemide toimimisele üsna suurt mõju, mistõttu panustavad tarkvarade tarnijad oma süsteemidesse, vastamaks senisest paremini tootetagastuste kasvava hulga käitlemisele nii füüsiliselt laos kui ka varuhalduses.
Laovarude õige juhtimine tähendab eelkõige iga üksiku tooteartikli kohta õigete otsuste langetamist. Paljud võrgukaubanduse ettevõtted töötavad kiirustades välja toodete erinevatel põhjustel tagastamise, laosaldodesse võtmise ja taasmüügi protsesse. Seni kasutatavad varude haldamise tarkvarad ei paku selle koha pealt vajalikku paindlikkust ja erinevaid võimalusi. Samas puudutavad toodete arvukad tagastused samavõrd ka laohaldustarkvarasid. Seda arvestades püütakse töötada tagastuste ja nende edasise käitlemise tarvis välja laohaldustarkvarade tarvis uusi, täiendavaid funktsionaalsusi.
Uued funktsionaalsused laotoimingute kirjeldamiseks uues laos
Mitmed tarkvaraarendajad on jõudnud arusaamisele, et kasutajaile on vaja muuta lihtsamaks ja kergemaks uute ladude loomise ja toimingute kirjeldamise osa. Kasutajad tuleb vabastada andmete käsitsi sisestamisest või tabelarvutusprogrammi abil konverteerimisest vastloodud lattu. Selle asemel hakatakse kasutama arendaja poolt loodud viisardeid ja kasutusjuhendeid lisaks toodetega seotud andmebaasidele ka toimingu- ja protsessimudelite üleviimist ühest laost teise.
Kokkuvõtvalt Modern Material Handling (mmh.com) artikli põhjal
seilecs. prof.meedia