Ekspedeerija
Kui veokorraldaja tegutseb reeglina maanteetranspordi valdkonnas, siis ekspedeerija tegutsemis- ja vastutusvaldkond hõlmab kõiki transpordiliike, lisaks veel terminali-, lao- ja tolliagenditeenuseid. Ekspedeerija korraldab rahvusvahelised veod maanteel, merel, õhus ja raudteel. Lisaks nendele ka kokku-ja jaotusveo, terminali – ning laoteenuseid, tolliagendi, dokumentide vormistamise jms teenuseid. Tähtsal kohal on kauba käitlemise haldamine maanteetranspordi terminalides ja ladudes. See hõlmab saadetiste peale- ja mahalaadimist, sorteerimist, konsolideerimist, pakendamist, markeerimist ja kaupade hoiustamist.
Ekspedeerija organiseerib kliendi kaubasaadetise kohaletoimetamise, sõlmib vedajaga veolepingu, vormistab veodokumendi, korraldab vajadusel tollitoimingud, veose kindlustamise. Ta korraldab väiksemate, koormaruumi mitte täitvate saadetiste koondamise täiskoormaks ja vastupidi.
Tähtsal kohal ekspedeerija töös on informatsiooni haldamine ja töö arvutitarkvaradega. Ekspedeerija suhtleb igapäevaselt maanteevedajate ja raudteeoperaatoritega, kaupu vedavate lennufirmade ja lennuveo ekspedeerijatega, laevaliini agentidega, kindlustusfirmadega, tolliga ja paljud teiste veoahela osalistega.
Rahvusvaheline suhtlemine transpordi ja logistika valdkonnas toimub enamasti inglise keeles, mistõttu on ilma selle keele oskuse ja erialaterminoloogia haldamiseta raske tööülesandeid täita.
Ekspedeerija ametis on hea töötada, omades rakenduslikku erialast kõrgharidust. Samuti peab ekspedeerija läbima koolituse rahvusvaheliste vedude ekspedeerija diplomi (FIATA DIPLOMA) omandamiseks. Ekspedeerimisfirmad tegutsevad rahvusvahelises keskkonnas, mis paneb neile globaalses ulatuses vedude korraldamisel paljude osalistega veoahelates kliendi ees suure vastutuse.
Ekspedeerija töö eeldab analüüsivõimet, otsustusjulgust, pingetaluvust, emotsionaalset stabiilsust, korrektsust, teenindus- ja suhtlemisvalmidust. Ennast tõestanud edukas töötaja liigub karjääriredelil edasi vanemekspedeerijaks ja osakonnajuhiks.