Hankejuht
Hankejuht on organisatsiooni hangete ja ostude valdkonna strateegiline juht, korraldades sise- ja välisklientide vajadustest ning ettevõtte ärihuvidest lähtuvat hanke- ja ostutegevust tootmise, kaubanduse ja teeninduse valdkonnas.
Hanketegevus on ostutegevusest strateegilisem, pidades silmas eelkõige organisatsiooni vajaduste katmist kõikide ressurssidega, mida saab või on mõistlik hankida ainult väljapoolt organisatsiooni. Ostutegevusest ja ostujuhtimisest räägitakse rohkem tootmis- ja kaubandusettevõtetes, kus materjale, valmistooteid ja teenuseid on vaja osta igapäevaselt, kattes ettevõtte tootmis- ja müügitegevuse vajadusi. Hanketegevuse pikaajaline eesmärk on tagada tootmiseks ja äritegevuseks vajalike toorainete, materjalide, komponentide ja valmistoodete olemasolu ning vajalike teenuste osutamine.
Hanketegevus on kesksel kohal avaliku sektori organisatsioonides. Riigiasutustes ja kohaliku omavalitsuse organisatsioonides mõeldakse hankimise all üldjuhul ühekordsete ja/või suuremahuliste ostude korraldamist vastavuses riigihangete seadusega.
Hanketöö juhtimisest sõltub organisatsiooni jätkusuutlikkus, kasumlikkus ja turuosa. Kui erasektori ettevõtetes on hankejuhi alluvaiks ostujuhid, siis avalikus sektoris töötavad hankejuhi alluvuses hankespetsialistid.
Hankejuht kavandab koos ettevõtte tegevjuhi, ostujuhi ja logistikajuhiga organisatsiooni hankestrateegia ja ostupoliitika. Ettevõtetes on tavapärane, et hankejuhile allub ostujuht ning ta on suuteline teda vajadusel asendama. Hankejuht viib läbi organisatsiooni varude strateegilise analüüsi ja annab soovitusi varude juhtimise viiside ning meetodite rakendamiseks.
Hankejuht kaardistab organisatsiooni tarnijaturgu, suhtleb tihedalt tarnijatega ja valib välja organisatsioonile kõige enam sobivad tarnijad. Ta valmistab ette või koostab hanke läbiviimiseks vajalikud hankedokumendid, nagu toodete ja teenuste spetsifikatsioonid, pakkumiskutse, päring, informatsiooninõue ja sõlmib pikaajalisi hankelepinguid.
Ettevõtte hankejuht suhtleb tihedalt tarnijatega luues pikaajalised ja vastastikku kasulikud tarnijasuhted. Ta sõlmib tarnijatega pikaajalisi hankelepinguid, mis määravad ära üldised koostöötingimused ja raamistiku organisatsioonide vahel. Olulisel kohal tema töös on tarnijate tegevuse mõõtmine ja hindamine. Ta korraldab tarnijate auditeerimist, kaasates vajadusel valdkonna eksperte.
Kolmandatest riikidest kaupu ostes jälgib hankejuht logistikaprotsessi ja tarneahela toiminguid ning väliskaubanduse regulatsioonidest kinnipidamist.
Töötamine hankejuhina eeldab suhtlemisvalmidust, pingetaluvust, orienteeritust eesmärkide saavutamisele, kohanemis- ja mõjutamisvõimet. Edukaks töötamiseks on vajalikud süsteemsus ja süsteemne mõtlemine ning matemaatiline võimekus.
Hankejuhi töö eeldab kõrghariduse olemasolu soovitatavalt logistika juhtimise või tarneahela juhtimise valdkonnas. Karjääriteel nähakse ette jätkamist hanke- või ostudirektori, samuti ettevõtte tegevjuhi ametikohal.
Hankejuhi kutse vastab Eesti Kvalifikatsiooniraamistikus (EKR) 6. kutsetasemele.