Laojuht
Lao roll ettevõtte logistikasüsteemis ja ettevõtet läbivates tarne- ning jaotusahelates on ülioluline, kuna lao toimimisest sõltub suurel määral organisatsiooni edukus. Sellest lähtuvalt sõltuvad eelkõige laojuhi tööst, tema teadmistest, oskustest, kogemustest ja motiveeritusest laotoimingute tootlikkus, tõhusus ja kvaliteeditase.
Laojuht on ettevõtte logistikajuhi esmane partner ja suhtlemis- ning infovahetuse korraldaja lao ja ettevõtte ostu-, tootmise ja müügiallüksuste vahel. Ta tegeleb igapäevaselt ettevõtte lao juhtimisega taktikalisel ja operatiivtasandil.
Laojuhi peamisteks tööülesanneteks on ladu läbivate kauba- ja infovoogude, laohoone, laoseadmete, laoinventari, tööprotsessi- ning toimingute haldamine ja laopersonali juhtimine. Tema ülesanne on tagada laotoimingute kõrge tootlikkus, efektiivsus ja kvaliteeditase.
Laojuht vastutab lao välis- ja siseklientide teenindamise eest lähtuvalt ettevõttes kehtestatud standarditest ja protseduurireeglitest. Samuti vastutab ta laos käideldavate kaupade säilimise eest ning laohoone, laoseadmete ja -inventari tootliku ja heaperemeheliku kasutamise ning laotöötajatele ohutute töötingimuste tagamise eest.
Laojuht peab olema suuteline korraldama kõiki laotoiminguid, märkama kõrvalekaldeid ja vajadusel viima sisse asjakohased muudatused protseduurireeglitesse ja tööjuhenditesse. Tähtsal kohal on oskus ja võimekus korraldada laos kaubavarude usaldusväärseid pidev-, perioodilisi -ning täisinventuure.
Ta tunneb kauba- ja veodokumente ja suudab nendega töötada ning vajadusel täita võõrkeeles.
Laojuht osaleb kaupade ja saadetistega seotud veateadete, pretensioonide ja reklamatsioonide käsitlemisel, korraldades informatsiooni vahendamist lao ja ostu- ning müügiosakonna töötajate vahel.
Laojuht tunneb laos käideldavaid kaupu ja neile kehtestatud käsitsemise ja hoiustamise nõudeid. Olulisel kohal on võimekus viia läbi õnnetuste, kaupade kahjustumise ja hävimise ning laoga seotud äririskide analüüse ja hallata kõikvõimalikke lao tegevusega seotud riske.
Laojuht peab omama teadmisi nüüdisaegsetest laotehnoloogiatest, laoseadmetest, tehnoloogiatega ühendatud töökorralduslikest viisidest ja meetoditest ning oskama rakendada parimaid praktikaid ja tehnoloogiaid vastavalt muutunud olukorrale ja uutele vajadustele. Ta peab olema kursis logistika ja tarneahela juhtimise muude valdkondadega ning omama lisaks laondusele teadmisi transpordi, ekspedeerimise, laoarvestuse ja varude haldamise, klienditeeninduse, tootmise teenindamise ning ostu- ja müügitöö valdkondadest.
Tähtsal kohal on töö inimestega ehk laopersonali juhtimine ja juhendamine, alluvate motiveerimine ja töötulemuste mõõtmine ning hindamine. Laojuht on oma alluvate töö koordineerija, juhendaja ning abistaja. Laojuhi töö on pingeline, kuid samas mitmekülgne ja väljakutseid esitav. Karjääritee võib jätkuda ettevõtte logistikajuhi või mõne muu allüksuse juhi ametikohal.
Laojuhi kutse vastab Eesti Kvalifikatsiooniraamistikus (EKR) 5. kutsetasemele.