Laotöötaja
Nüüdisaegses laos töötav kaupade ja saadetiste käsitseja peab tundma erinevaid laotehnoloogiad, laotõstukeid ja muid laoseadmeid, kaubasaadetiste vastuvõtu, hoiustamise ja väljastamise toiminguid, lao infosüsteeme ja infotehnoloogia seadmeid. Lisateadmisi ja täiendavaid oskusi nõuab koostöötamine keerukate poolautomaatsete laosüsteemide ja autonoomsete mobiilsete robotitega.
Kaasaegne, laia profiiliga laotöötaja orienteerub vabalt ettevõtte laohaldustarkvaras, sooritades laua-, tahvel- ja mobiilsete arvutitega laotoimingute registreerimisi.Tähtsal kohal on erinevate transpordiliikide ja veoviiside puhul kasutatavate veo- ja kaubadokumentide tundmine ja nendega töötamine nii paberkandjal kui ka elektroonselt.
Rahvusvaheliste kaubasaadetiste veo- ja kaubadokumendid on enamasti ingliskeelsed, mistõttu on vajalik ka selle võõrkeele oskus. Oskustega laotöötajale ei ole perioodilise laovarude kontrolli ehk inventuuri meeskonnas osalemine ja lugemis- ning kontrolltoimingute läbiviimine probleemiks.
Seoses kaupade hoiustamisega kõrgetel riiulikohtadel ja tõste- ning veotoimingute sooritamisega on laotöö seotud kõrgendatud ohtudega. Ohtudest ja riskidest teadlik, laotõstukit oskuslikult kasutav laotöötaja, saab ennast ja töökaaslasi ohtu seadmata hakkama igas olukorras.
Laos töötamine eeldab aktiivset hoiakut ja iseseisvust, tegemaks õigeid otsuseid saadetiste vastuvõtu, väljastamise ja muude tegevuste järjekorra üle. Motiveeritud laotöötajad püüavad omandada tööks vajalikke uusi teadmisi ja oskusi, abistades meeskonna- ja laojuhti tehes ettepanekuid töökorralduse parendamiseks ja uute, tootlike tehnoloogiate kasutuselevõtmiseks.
Oma töös edukas, kogenud ja laia profiiliga, kõiki laotöid oskav laotöötaja edutatakse enamasti vanemlaotöötajaks – meeskonna juhiks, vahetusevanemaks, laooperatsioonide juhiks, laohoidjaks või laojuhiks.
Laotöötaja kutsestandard vastab Eesti Kvalifikatsiooniraamistikus (EKR) 4. kutsetasemele.