Logistik
Logistik on logistika juhtimise valdkonnas töötav professionaal, kelle peamisteks töövaldkondadeks on varude haldamine, ostutegevus, transpordikorraldus, ladustamine, samuti logistikafunktsioonide planeerimine ning korraldamine.
Logistik on laia profiiliga logistika valdkonna töötaja, kelle töö on süsteemne ja suunatud ettevõtte välis- ja siseklientide teenindamisele, toimingute õigeaegsele läbiviimisele ja ettevõtte logistikakulude minimeerimisele.
Valdkonnapõhisel spetsialiseerumisel omandatakse spetsiifilised lisateadmised ja oskused ametiülesandeid täites. Kui logistiku üldettevalmistus on olnud piisav, ei valmista üldjuhul konkreetsete, transpordiliigi eripärale omaste kompetentside omandamine probleeme.
Logistikud töötavad tootmis- ja kaubandusettevõtetes ja logistikateenuseid osutavates firmades. Nende tööülesanded ja -profiil sõltub töövaldkonnast. Tootmisettevõtte logistiku tööülesanded on osaliselt teistsugused kui kaubandusettevõtte logistikul. Kui tootmises on vaja tegelda sisseostetavate materjalide ja valmistoodangu transpordi ja ladustamisega, siis jae- ja hulgikaubanduses ainult valmistoodetega. Valdkonnapõhine spetsialiseerumine eeldab logistikult ametiülesannete täitmiseks spetsiifilisi lisateadmisi ja oskusi või konkreetse transpordiliigi eripärale omaseid kompetentse.
Maantee-, raudtee-, veetranspordis ja lennukitega kaubaveol on logistiku töös rohkem erinevusi kui sarnasusi. Ekspedeerimisfirmas tegeldakse kaubavedude korraldamisega globaalsetes veoahelates, kus kaubasaadetised liiguvad veoahela eri etappides erinevaid transpordiliike kasutades. Lisaks vedudele osutavad ekspedeerijad ka terminali- ja laoteenuseid, tolliagenditeenuseid ja muid klientidele lisaväärtust pakkuvaid teenuseid.
Logistiku korraldada on nii ettevõttesse siseneva logistika, siselogistika, kui ka väljuva logistika toimingud. Tootmisettevõttes korraldab logistik tootmiseks vajalike toorainete, materjalide ja tootekomponentide vedusid ja ladustamist. Jaotus on logistikute poolt hallatav logistika funktsioon, millega tagatakse valmistoodete hoiustamine ja vedu kooskõlas klientide tellimustega.
Töötades väikeses ettevõttes peab logistik haldama kõiki firmas teostatavaid logistikatoiminguid. Ta vormistab veo- ja kaubadokumente eesti- ja inglise keeles, paberkandjal kui ka arvutitarkvara kasutades. Korraldab kaubasaadetiste peale- ja mahalaadimist ning tunneb võimalusi ja viise veoste kinnitamiseks koormaruumis.
Olles ettevõttes ainus logistikavaldkonna töötaja, vastutab logistik ettevõtte logistikasüsteemi toimimise ja logistikategevuste õigeaegse ning kvaliteetse korraldamise ning ettevõtte klientide logistilise teenindamise eest.
Logistik saab hakkama materjalide sisseostmise ja vedude korraldamise ning tarnete jälgimisega, materjalide ja toodangu ladustamise ja jaotusega ning klientide teenindamisega. Suures organisatsioonis töötab logistik meeskonna liikmena, täites tööülesandeid kitsamas valdkonnas.
Olulisel kohal on laovarude haldamine. Logistik tunneb varude juhtimise põhimõtteid, oskab arvutada optimaalse suurusega varusid tooteartiklite lõikes ja valdab erinevaid täiendustellimuste tegemise meetodeid. Analüüsides müügiajalugu, koostab lihtsamaid nõudluse prognoose. On abiks laotöötajaile ja varustab neid informatsiooniga enne saadetiste saabumist.
Töö eeldab suhtlemist tarnijate, klientide, vedajate, ekspedeerijate, koostööpartnerite ja teiste tarneahela osalistega. Ta peab olema proaktiivne ja suuteline haldama tarneahelas erinevaid riske ning vajadusel menetlema kaubasaadetistega seotud hilinemisi ja kahjujuhtumeid. Oskab tuvastada logistikakulusid, tunneb kulude arvutamise põhimõtteid ja haldab kuluarvestussüsteemi.
Logistik oskab kasutada tabelarvutuskeskkonda, majandusarvestuse -, transpordihalduse- ja laohalduse tarkvara. Kuna praktiliselt kogu suhtlemine rahvusvaheliste vedude ja tarnete korraldamisel toimub inglise keeles, on vajalik inglise keele ja ingliskeelse erialase terminoloogia valdamine.
Logistiku töö on huvitav ja väljakutseid esitav. Uued transpordi- , lao-, infotehnoloogiad ja infosüsteemid nõuavad pidevat enesetäiendamist. Ametiülesannete täitmine eeldab sihikindlust, initsiatiivi, organiseerimis-, analüüsi-, kohanemis- ja otsustusvõimet, pingetaluvust ning valmisolekut tegeleda paralleelselt mitmete eri valdkondade ja tööülesannetega.
Logistikuna töötamiseks peab isik olema läbinud vastava kutsehariduse tasemeõppe.
Logistiku kutse vastab Eesti Kvalifikatsiooniraamistikus 5. kutsetasemele.