Logistikajuht
Logistikajuht kui tippjuhist professionaal juhib ettevõtte logistikapersonali ja erinevaid logistikafunktsioone nagu ostutegevus, transpordikorraldus, ladustamine, varude haldamine, jaotus ja klienditeenindus.
Logistikajuht haldab kogu ettevõtte logistikasüsteemi, allüksusi, tootmisüksusi, info- ja juhtimissüsteeme. Temale on allutatud ettevõtte hanketegevus enamasti funktsionaalselt. Omab ülevaadet ostukuludest ning hankestrateegia ja ostupoliitika järgimisest ostutöötajate poolt. Vajadusel nõustab neid.
Logistikajuhi haldusalas on vedude korraldamine erinevate transpordiliikide ja veoviisidega. Korraldab koormate laadimist, veodokumentatsiooni vormistamist ning jälgib vedude teostamist, veokulusid ja kvaliteeti ning nõustab transporti korraldavaid töötajaid.
Tootmisettevõttes võib olla logistikajuhi vastutusvaldkonnaks ka materjalijuhtimine ning ostuosakonna ja materjalijuhtide koostöö koordineerimine. Logistikajuhi funktsionaalseks vastutusvaldkonnaks ka materjalivarude kindlustamine tootvate allüksuste tarvis, tagamaks katkematu tootmine. Ta peab olema valmis vajadusel nõustama ja abistama materjalijuhti ning koordineerima ostuosakonna ja materjalijuhtide koostööd.
Koos laojuhiga vastutab ta ettevõtte ladude toimimise eest, olles laojuhile toeks ja nõustajaks. On suuteline koostama koos laojuhiga lao üldplaneeringu, planeerima lao seadmete ja tööjõu vajaduse tooteandmete, laoliikumiste ja muude kriteeriumide alusel. Vastutab selle eest, et laos kasutataks sobivaid kauba käitlemise tehnoloogiad, tõsteseadmeid, nendega sobituvat töökorraldust ja vajadustele vastavat lao infosüsteemi.
Planeerib ja korraldab koos laojuhiga välis- ja siseklientide nõuetekohast teenindamist, lao tegevusnäitajate regulaarset mõõtmist, tulemuslikkuse hindamist ja meetmete kavandamist toimingute efektiivsuse tõstmiseks.
Koos tarneahela juhi ja hankejuhiga määratleb varude juhtimise eesmärgid, strateegiad ning juhtimise viisid ja meetodid. On suuteline korraldama ja tegema varude analüüsi.
Ta tuvastab ettevõtte erinevaid äritegevuse-, info-, kahju- ja õnnetusriske ning teeb riskianalüüse. Algatab ja juhib logistika arendusprojekte ja korraldab suhtlemist ning läbirääkimisi ettevõtte erinevate partnerite, vedajate, ekspedeerijate ja veo- ning jaotusahela muude osapooltega. Vajadusel suhtleb ka tarnijate ja ettevõtte klientidega.
Olles ettevõtte logistikapersonali juht hoolitseb logistikajuht alluvate professionaalse arengu eest.
Kuna rahvusvaheline suhtlemine logistika valdkonnas toimub inglise keeles, on heal tasemel inglise keele oskus ja valdkonna terminoloogia tundmine möödapääsmatu. Logistikajuht peaks omama soovitatavalt erialast kõrgharidust.
Ettevõtte logistikajuht tõuseb karjääriredelil tavapäraselt tarneahelajuhiks, logistikadirektoriks või ettevõtte tegevjuhiks.
Logistikajuhi kutse vastab Eesti Kvalifikatsiooniraamistiku 6. kutsetasemele.